Black Cohosh Extract (2.5% Triterpene Glycosides)
There is research on helping relieve menopausal symptoms.
Black Cohosh Extract
Extraction type: 2.5% Triterpene Glycosides
Black Cohosh is a plant native to North America that has been known for more than 100 years. It has been used to treat various ailments such as malaria, arthritis, sore throats, and pain during menstruation. pain during labor, etc., and is also specified in American and German pharmacopoeia for that purpose. Later it was widely used in Europe. To relieve symptoms before menstruation (premenstrual discomfort) menstrual pain (dysmenorrhea) treats symptoms related to menopause such as hot flashes, anxiety, depression, dizziness, insomnia, etc.
Currently, the Thai FDA has not approved its use in dietary supplements. This product is sold for food research purposes only.
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- Add into water phase. Heat tolerant.
- Avoid heat above 40C
- 0.00 - 0.00
- Soluble in Water, Soluble in glycols, Soluble in Ethanol
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Brown powder |
| Assay (Sum of Triterpene Glycosides) | 2.5% Min |
| Odor | Characteristics |
| Mesh Size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | 7.0% Max |
| Heavy Metals | 10ppm Max |
| As | 1ppm Max |
| Pb | 1ppm Max |
| Cd | 0.3ppm Max |
| Hg | 0.1ppm Max |
| Aflatoxins | 10ppm Max |
| Total Plate Count | 1000CFU/g Max |
| E.Coli | Negative in 10g |
| Salmonella | Negative in 10g |
| Staphylococcus aureus | Negative in 10g |
| Coliform | 10CFU/g Max |
| Yeast and mold | 100CFU/g Max |
Cart
No products