Ashwagandha Extract (5% Withanolides Lactone)
Indian ginseng is used as an “adaptogen” to help the body cope with daily stress and as a tonic.
Ashwagandha Extract
Extract type 5% Lactones
Indian ginseng (Ashwagandha) has several properties.
Indian ginseng is used to treat arthritis, anxiety, bipolar disorder, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), body balance, and obsessive-compulsive disorder. repeat Obsessive-compulsive disorder (OCD) , sleep problems (insomnia , some types of tumors ), leukoderma , back pain, fibromyalgia, menstrual problems, hiccups Degenerative brain diseases, including Parkinson's, Huntington's and Alzeimer's diseases and chronic liver disease. It is also used to reduce the side effects of cancer drugs and schizophrenia. (schizophrenia) and is also used to lower lipid and blood sugar levels.
Indian ginseng is also used as an “adaptogen” to help the body cope with daily stress and as a tonic.
Some people also use Indian ginseng for improving thinking skills, reducing pain and inflammation/swelling, and preventing the negative effects of aging. This ginseng is also used to increase fertility in both men and women. It is also used to increase sexual desire.
Currently, the Thai FDA does not allow its use in dietary supplements. This product is sold for food research purposes only.
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- Add into oil phase. Heat tolerant.
- Avoid heat above 70C
- 4.00 - 5.50
- Soluble in glycols, Soluble in Ethanol, Soluble in DMSO (Dimethyl Sulfoxide)
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Brown powder |
| Assay (HPLC, Withanolides) | 5% Min |
| Odor | Characteristics |
| Loss on Drying (5g, 105C, 5hrs) | 7.0% Max |
| Heavy Metals | 10ppm Max |
| As | 1ppm Max |
| Pb | 1ppm Max |
| Cd | 0.3ppm Max |
| Hg | 0.1ppm Max |
| Aflatoxins | 10ppm Max |
| Total Plate Count | 1000CFU/g Max |
| E.Coli | Negative in 10g |
| Salmonella | Negative in 10g |
| Staphylococcus aureus | Negative in 10g |
| Coliform | 10CFU/g Max |
| Yeast and mold | 100CFU/g Max |
Cart
No products