Phellinus Linteus Extract Extract Sang Mushroom
More research is currently needed. To confirm the real efficacy in the treatment of disease
Phellinus Linteus Extract, extract from Shanghuang mushroom, extract concentration 30:1 (solvent ratio)
It has been tested and found to have an inhibitory effect on cancer cells in the skin, lungs, prostate gland.
More research is currently needed. To confirm the real effectiveness in the treatment of disease.
The FDA in Thailand has not yet approved its use in dietary supplements. or any product used in humans
This item Sold for research purposes only, not for human use.
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- Add at last step. Avoid temperature above 40C.
- Avoid heat above 40C
- 2.00 - 6.00
- Soluble in Water, Soluble in glycols, Soluble in Ethanol
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Brown powder |
| Assay (Polysaccharide) | 30% Min |
| Odor | Characteristics |
| Heavy Metals | 10ppm Max |
| As | 1ppm Max |
| Pb | 1ppm Max |
| Cd | 0.3ppm Max |
| Hg | 0.1ppm Max |
| Aflatoxins | 10ppm Max |
| Total Plate Count | 1000CFU/g Max |
| E.Coli | Negative in 10g |
| Salmonella | Negative in 10g |
| Staphylococcus aureus | Negative in 10g |
| Coliform | 10CFU/g Max |
| Yeast and mold | 100CFU/g Max |
Cart
No products