Acerola Cherry Extract (Vitamin C 17%)
Acerola cherry extract that provides 17% natural vitamin C
Acerola Cherry Extract (Vitamin C 17%)
Acerola cherry extract that provides 17% natural vitamin C
Acerola cherries, also known as West Indian cherries. It is a small red fruit native to Central and South America. It is a good source of vitamin C and has several health benefits, including:
Antioxidant properties: Acerola cherries are high in vitamin C and other antioxidants. This can help protect the body from oxidative stress and reduce the risk of chronic diseases such as heart disease and cancer.
Immune System Support: Vitamin C is an important nutrient for the immune system. and consumption of foods rich in vitamin C, such as acerola cherries May help support immune system function
Skin Health: Vitamin C is an important nutrient for skin health. And consuming acerola cherries may help maintain healthy skin.
Heart health: Some studies suggest that consuming foods rich in vitamin C such as acerola cherries. May have a beneficial effect on blood pressure and cholesterol levels. which is a risk factor for heart disease
Blood Sugar Control: Acerola cherries are low in sugar and may have a low glycemic index. This means it may affect blood sugar more slowly. This may be a good option for diabetics or those trying to control their blood sugar.
Eye Health: Vitamin C is an important nutrient for eye health. and consumption of foods rich in vitamin C, such as acerola cherries May help maintain eye health
Bone health: Some studies suggest that vitamin C may play a role in bone health. and consumption of foods rich in vitamin C, such as acerola cherries May help support strong bones
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- Add into water phase. Avoid temperature above 60C.
- Avoid heat above 40C
- 0.00 - 0.00
- Soluble in Water, Soluble in Ethanol, Dispersible in water, Soluble in DMSO (Dimethyl Sulfoxide)
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Fine powder |
| Color | Pink |
| Assay (Vitamin C) | 17% Min |
| Aroma | Characteristics |
| Sieve Analysis | 95% pass 70 Mesh |
| Loss on drying | 10% Max |
| Ash | 10% Max |
| pH | 2-6 |
| Total Viable Count | 10,000CFU/g Max |
| Yeasts and Moulds | 1,000CFU/g Max |
| E.Coli | Negative in 1g |
| Salmonella | Negative in 25g |
| S.aureus | Negative in 1g |
| Enterobacteria | 100CFU/g Max |
| Lead | 3ppm Max |
| Cadmium | 1ppm Max |
| Mercury | 0.1ppm Max |
| Arsenic | 2ppm Max |
Cart
No products