Pep®-Adif (Acetyl hexapeptide-38)
synthetic peptide that is used in cosmetic applications for its skin and body care benefits
Acetyl Hexapeptide-38 peptide (500ppm solution), is a synthetic peptide that is used in cosmetic applications for its skin and body care benefits. The primary benefits of Acetyl Hexapeptide-38 when applied topically include:
Enhancements in Skin Volume and Thickness: Acetyl Hexapeptide-38 is thought to promote healthy adipocyte (fat cell) differentiation and proliferation, which can lead to increased facial volume and improved skin thickness. This can particularly beneficial for aging skin, where skin thinning and loss of volume are common (Draelos ZD. The science behind the dry skin relief with the hydrophobically modified polymers: hydroxypropyl starch phosphate (HSP) in an oil-in-water cream. J Dermatolog Treat. 2014).
Anti-Aging: Acetyl Hexapeptide-38 has demonstrated in cosmetic formulations the ability to reduce the appearance of fine lines and wrinkles, improving skin's overall texture and appearance (Gorouhi F, Maibach HI. Role of topical peptides in preventing or treating aged skin. Int J Cosmet Sci. 2009).
Breast Enhancement: Some studies suggest topical application of Acetyl Hexapeptide-38 may effectively enhance adipogenesis leading to an increase in breast volume over time when applied in specific areas (Lipotec. Volufiline, An Alternative, Volume, ZAGO Manufacturing Company Inc. 2017).
Use: for anti-aging cosmetics products
How to mix: add to the last step, avoid heat
Usage rate: 2%
Product characteristics: clear solution
Solubility: can dissolve in water
Storage: For long-term storage keep in refrigerator Do not expose to sunlight, heat, tightly seal the lid.
INCI Name : Butylene Glycol (and) Aqua (and) Acetyl Hexapeptide-38
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date. (Current Lot will expire: 09/2027)
- 2.00% - 2.00%
- 2.00%
- Add at last step. Avoid temperature above 40C.
- Avoid heat above 40C
- 4.00 - 6.50
- Soluble in Water
- Cream, Lotion, Serum
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Clear colorless liquid |
| Acetyl hexapeptide-38 Content (HPLC) | 450-550ppm |
| Total Aerobic Microbial Count | < 100 CFU/ml |
| Total Yeast and Mold Count | < 10 CFU/ml |
| Escherichia Coli | Absence/0.5g |
| Staphylococcus aureus | Absence/0.5g |
| Candida albicans | Absence/0.5g |
Recommend Lab-Service
| scienceLab Service | Price |
|---|---|
open_in_newPeptide Purity Analysis (HPLC, includes reference material)Analyse purity of the peptide and measure the concentration of the peptide in finished product | ฿ 3,490.00 |
Cart
No products