Cinnamon (Bark) Extract
Cinnamon is a medicinal plant rich in polyphenols. Polyphenolics have long been used in traditional Chinese medicine and are believed to have a beneficial effect on blood sugar levels. Taking cinnamon or cinnamon extract might help lower blood sugar levels.
Cinnamon (Bark) Extract Cinnamon extract cinnamon
Cinnamon is a medicinal plant rich in polyphenols. Polyphenolics have long been used in traditional Chinese medicine and are believed to have a beneficial effect on blood sugar levels. Taking cinnamon or cinnamon extract might help lower blood sugar in people with type 2 diabetes and people at risk of developing diabetes.
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- 250mg - 1000mg
- 500mg
- 250mg - 1000mg
- 500mg
- Add at last step. Avoid temperature above 40C.
- Avoid heat above 40C
- 3.50 - 6.50
- Soluble in glycols, Soluble in Ethanol, Soluble in DMSO (Dimethyl Sulfoxide)
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Brown powder |
| Extraction ratio | 10:1 |
| Odor | Characteristics |
| Mesh Size | 100% pass 80 mesh |
| Loss on drying | 7.0% Max |
| Heavy Metals | 10ppm Max |
| As | 1ppm Max |
| Pb | 1ppm Max |
| Cd | 0.3ppm Max |
| Hg | 0.1ppm Max |
| Aflatoxins | 10ppm Max |
| Total Plate Count | 1000CFU/g Max |
| E.Coli | Negative in 10g |
| Salmonella | Negative in 10g |
| Staphylococcus aureus | Negative in 10g |
| Coliform | 10CFU/g Max |
| Yeast and mold | 100CFU/g Max |
Cart
No products