Pep®-Radiance (Nonapeptide-1)
Nonapeptide-1in liquid form Special high concentration 2500ppm with inhibitory effect Synthesis of melanin by alpha-MSH at a utilization rate of only 1%.
Pep®-Radiance is Nonapeptide-1in liquid form Special high concentration 2500ppm with inhibitory effect Synthesis of melanin by alpha-MSH at a utilization rate of only 1%.
From the experiment it was found that Nonapeptide-1at high concentration It can perform various effects as follows.
1. Stimulate blood circulation By using it for 7 consecutive days, it was able to increase blood flow by 7.0%, which resulted in an average reduction of under-eye bags of 16.9%.
2. Brighten skin From continuous use for 28 days, a trial with 41 women found that it can increase luminosity by 3.5%.
3. Reduce wrinkles, found that wrinkles can be reduced by 15.4%
Use: Can be used in all kinds of whitening products
How to mix: final mix The temperature of cosmetics must be below 40 °C
Utilization rate: 1% (not required at higher rates)
Product characteristics: colorless clear liquid
Solubility: can dissolve in water
INCI Name : Aqua, Monosodium Phosphate, Nonapeptide-1 (2500ppm)
Preserved by Ethylhexylglycerin
Dr.Jart+ Firming serum
Dr. Jart+ Peptidin™ Firming Serum with Energy Peptides
Strivectin Lactic Acid Nightly Retexturizing Serum
MiSSHA Aqua Peptide Custom Skin Care 77 Cream
Obagi Brightalive serum
NeoStrata NEO-TEC Integral brightening Essential Complex
- Fridge (1-10C)
- 24 Months from manufacturing or testing date. (Current Lot will expire: 02/2027)
- 0.10% - 1.00%
- 1.00%
- Add at last step. Avoid temperature above 40C.
- Avoid heat above 40C
- 3.50 - 6.50
- Soluble in Water
- Cream, Lotion, Clear Gel, Toner, Mask
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Physical Appearance | Transparent solution |
| Colour | Colourless |
| Nonapeptide-1 Content | 2300-2700ppm |
| Phenoxyethanol Content | 0.4-0.6% |
| Total Aerobic Microbial Count | 100CFU/g Max |
| Total Yeast and Mould Count | 10CFU/g Max |
| Escherichia coli | Absence in 0.5g |
| Pseudomonas aeruginosa | Absence in 1g |
| Staphylococcus aureus | Absence in 1g |
| Candida albicans | Absence in 1g |
Recommend Lab-Service
| scienceLab Service | Price |
|---|---|
open_in_newPeptide Purity Analysis (HPLC, includes reference material)Analyse purity of the peptide and measure the concentration of the peptide in finished product | ฿ 3,490.00 |
Cart
No products