Ethyl butylacetylaminopropionate (IR3535)
It is a substance against insects, an insect repellent, produced with biotechnology. High security Provides good protection against insects. It is directly soluble in water, making it easy to add to recipes. No disturbing smell
Ethyl butylacetylaminopropionate (Popularly called the trade name IR3535)
It is a substance against insects, an insect repellent, produced with biotechnology. High security Provides good protection against insects. It is directly soluble in water, making it easy to add to recipes. No disturbing smell

Please study the research results from the attached document.
Usage: Can be used in all formulas that need to repel insects.
Mixing method: Mix in water
Usage rate: 7-30%
Product appearance: Colorless or light-colored liquid
Solubility: Can dissolve in water up to approximately 5%, dissolve ethanol up to approximately 50%, dissolve Propylene Glycol up to approximately 50%.
Storage: Can be stored at room temperature. Close the bottle cap tightly. Then completely protected from sunlight or heat. The product has a minimum shelf life of 2 years.
INCI Name : Ethyl butylacetylaminopropionate
- Room (25-40C)
- 24 Months from manufacturing or testing date.
- 5.00% - 10.00%
- 10.00%
- Please follow instruction under product info carefully.
- Avoid heat above 40C
- 0.00 - 0.00
- Soluble in Water, Soluble in glycols, Soluble in Ethanol
- -
| Test Name | Specification |
|---|---|
| Appearance | Clear, colorless to slightly yellowish liquid, almost odorless |
| Identification (IR) | IR-Spectrum conforms |
| Assay | 99% Min |
| Appearance of 5% solution | Clear and colorless |
| pH (5% Water) | 4-6 |
| Free acid (as acetic acid) | 0.1% Max |
| Water (KF) | 0.5% Max |
| Refractive Index | 1.452-1.455 |
| Heavy metals (Pb) | 2ppm Max |
| Sulphated ash | 0.1% Max |
| Total viable aerobic count | 100 CFU/g Max |
| E.Coli | Absent in 1g |
| P.Aeruginosa | Absent in 1g |
| S.Aureus | Absent in 1g |
| C.Albicans | Absent in 1g |
| Salmonella | Absent in 10g |
Cart
No products